4mobility
Pobierz aplikację i jedź.
Pobierz Zamknij
Blog
12.12.2017

Czym jest car sharing?

Polacy przez lata przyzwyczaili się do korzystania z systemów rowerów miejskich oraz tradycyjnych wypożyczalni samochodów. Car sharing w Polsce jest jednak zupełnie nowym rozwiązaniem, które łączy w sobie najlepsze cechy wspomnianych. Za sprawą niedawno uruchomionego w stolicy sytemu 4Mobility, Warszawiacy i osoby odwiedzające miasto mogą już z wypożyczać auta na bardzo prostych zasadach poprzez aplikację mobilną, rozliczając się jedynie za czas i przejechane kilometry.

Jak działa car sharing?

Car sharing w Polsce to absolutna nowość, ale na świecie działają już setki tego rodzaju miejskich systemów. W odróżnieniu od tradycyjnych wypożyczalni aut, w systemie car sharingu użytkownik może zarezerwować auto nawet z krótkim wyprzedzeniem w bardzo prosty sposób, zwykle poprzez aplikację mobilną lub wiadomość SMS. Auto można zaś odebrać w wybranej lokalizacji, a cały system jest samoobsługowy.

Na świecie z car sharingu korzystają przede wszystkim osoby, którym auto przydaje się raczej sporadycznie i posiadanie własnego wiąże się z niepotrzebnymi kosztami. Auta wypożyczane na minuty lub godziny są również doskonałym rozwiązaniem dla turystów, którzy pragną w komfortowy sposób zwiedzić miasto. Poszczególne systemy różnią się między sobą zasadami funkcjonowania i rozmachem. Najwygodniejsze jest korzystanie z usług firm obejmujących swoim zasięgiem całe miasto, co gwarantuje dużą elastyczność użytkownikom.

Zalety rozwiązania, czyli jak dysponować autem bez zbędnych opłat?

Pod wieloma względami car sharing przewyższa korzystanie z usług tradycyjnych wypożyczalni aut, jak również posiadanie własnego samochodu. Przede wszystkim z miejskiego auta korzystamy wyłącznie wtedy, gdy tego potrzebujemy i nie płacimy za minuty i godziny, podczas których stoi ono zaparkowane. Nie musimy martwić się o koszty paliwa, naprawy, ubezpieczenie i serwis.

Auto odbieramy rezerwując je nawet z niewielkim wyprzedzeniem, aby realizować również spontaniczne plany. Wszystko zaś odbywa się w wygodny sposób poprzez aplikację mobilną, która służy do rezerwacji i otwarcia auta, a w razie potrzeby również przedłużenia czasu jego użytkowania. Ponadto samochód możemy odebrać i zostawić w jednej z wielu wybranych lokalizacji w obrębie miasta.

4Mobility – pierwszy car sharing w Polsce wystartował w Warszawie

Car sharing w Polsce rozpoczął swoje istnienie za sprawą 4Mobility – sytemu wprowadzonego w Warszawie. Użytkownicy rejestrując się w systemie mogą zarezerwować jedno z trzech wybranych aut marki Mini lub BMW. Wszystkie samochody zostały wyposażone w system GPS, który pozwoli sprawnie poruszać się po mieście również turystom.

Dużą zaletą pierwszego systemu car sharing w Polsce jest również możliwość bezpłatnego parkowania auta w centrum Warszawy oraz na terenie baz należących do systemu. Kto miał okazję szukać dogodnego miejsca do tymczasowego postoju auta doskonale zda sobie sprawę jak wielkie to udogodnienie. Bazy, z których mogą korzystać użytkownicy obejmują zdecydowaną większość terenu Warszawy, dlatego rozwiązanie będzie użyteczne dla mieszkańców całego miasta.