4mobility
Pobierz aplikację i jedź.
Pobierz Zamknij
Blog
12.12.2017

W jaki sposób korzystać ze współdzielonych pojazdów?

Współdzielenie pojazdu jest rozwiązaniem tańszym od korzystania z taksówek i podobnych przewoźników, wygodniejsze i szybsze od komunikacji miejskiej, a kosztowo znacznie bardziej elastyczne niż posiadanie auta na stałe. Jak korzystać z car sharingu? Nie jest to skomplikowane – system jest samoobsługowy i w zasadzie niczym nie różni się od korzystania z popularnych rowerów miejskich.

Na jakiej zasadzie działa współdzielenie pojazdu?

Car sharing, czyli współdzielenie pojazdu, dostępne w Warszawie za sprawą 4Mobility opiera się na autach znajdujących się w licznych bazach, które znajdziemy we wszystkich częściach miasta. Wystarczy, że zarezerwujemy auto, które będzie na nas czekało zatankowane i gotowe do jazdy w wybranej bazie. Rezerwacji możemy dokonać w dowolnym momencie, nawet tuż przed skorzystaniem z usługi.

Gdy już otworzymy auto i ruszymy w trasę możemy swobodnie poruszać się nim gdzie tylko chcemy, w razie potrzeby przedłużając czas rezerwacji. Na końcu pozostawiamy pojazd w dowolnej bazie 4Mobility na terenie Warszawy i płacimy wyłącznie za przejechane kilometry oraz czas używania samochodu. Z tego względu współdzielenie pojazdu jest wygodne, elastyczne i tańsze od miejskich taksówek.

Samoobsługa za pomocą smartfona

Jak przystało na nowoczesne rozwiązanie, współdzielenie pojazdu odbywa się całkowicie samoobsługowo poprzez aplikację mobilną lub za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Przy pomocy smartfona nie tylko zarezerwujemy auto, ale również je otworzymy i zamkniemy, a w razie potrzeby przedłużymy naszą rezerwację. Również rozliczenie odbywa się bezgotówkowo, a jeśli ze współdzielenia pojazdu korzysta firma, można dokonywać go na podstawie comiesięcznej faktury.

Z tego względu z systemu chętnie korzystają przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów oraz osoby pracujące na zasadzie samozatrudnienia. Liczne bazy rozlokowane na terenie całego miasta sprawiają, że prawie wszyscy jego mieszkańcy mają współdzielenie pojazdu w zasięgu ręki, zupełnie jak prywatne auto, które nie generuje jednak żadnych dodatkowych kosztów, w tym paliwa. Dodatkowym atutem usługi jest ponadto fakt, że użytkownicy mogą korzystać ze strefy darmowego parkowania w centrum Warszawy.

Cennik oraz dostępne auta

Obecnie w ofercie 4Mobility współdzielenie pojazdu dotyczy trzech klas aut. W segmencie C Standard jest to Mini One. Użytkownicy mają również do wyboru wygodniejsze auta z segmentu C Premium (Mini Clubman lub BMW 1), a także D Premium, gdzie czeka na nich samochód BMW 3. Wszystkie auta po dokonaniu rezerwacji odbieramy zatankowane i gotowe do jazdy – wystarczy jedynie otworzyć je przy pomocy aplikacji na smartfona i uruchomić przyciskiem.

Za korzystanie z aut z segmentu C zapłacimy 80 groszy za każdy przejechany kilometr, a za większy samochód o 10 groszy więcej. Z kolei opłata za minutę współdzielenia pojazdu wynosi 0,41 zł (C Standard), 0,54 zł (C Premium) lub 0,58 (D Premium), co daje odpowiednio 24,6 zł, 32,4, zł lub 34,8 zł za godzinę. Użytkownicy korzystający z usługi przez 12 lub 24 godziny mogą jednak liczyć na niższą taryfę, a operator często tworzy również korzystne promocje.