Media przepełnione są reklamami oferującymi samochody dla firm. W przypadku dużych firm handlowych skorzystanie z jednej z nich jest koniecznością. Wielu mniejszych przedsiębiorców kupując auto na firmę korzysta z atrakcyjnych rozwiązań podatkowych. Z drugiej strony zakup lub leasing i utrzymanie własnego auta jest sporym wydatkiem, nawet jeśli uwzględni się go w kosztach uzyskania przychodu. Czy zawsze tego typu inwestycja jest najkorzystniejszym rozwiązaniem?

W jakich okolicznościach potrzebny jest samochód dla firmy?

Większe firmy utrzymujące działy sprzedaży złożone z pracowników poruszających się codziennie po całej Polsce są zmuszone do utrzymywania własnej floty aut. Inaczej sprawa wygląda w przypadku jednoosobowych działalności i mniejszych przedsiębiorstw, które działają na odmiennych zasadach. O ile pracownicy nie udają się w regularne delegacje i nie przysługują im auta służbowe, trudno przewidzieć, jak często maszyna będzie eksploatowana.

Samochód na firmę często pełni przy okazję funkcję prywatnego środka transportu, dlatego możliwość odliczenia podatku VAT przy zakupie auta, jak również uwzględnienia tego zakupu w kosztach uzyskania przychodu jest tym bardziej kusząca dla przedsiębiorców.

Samochód na firmę – rachunek zysków i strat

Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że zakup auta za gotówkę lub comiesięczne raty leasigowe, czy kredytowe to pokaźny koszt. Dlatego zakup samochodu na firmę musi być przemyślaną decyzją. Zysk wynikający z amortyzacji auta wydaje się kolejną korzyścią, lecz tak naprawdę z biznesowego punktu widzenia to tylko realna rekompensata za spadek wartości samochodu, który jest oczywisty niezależnie od tego, czy auto jest używane, czy częściej stoi na parkingu.

Dodatkowe koszty auta na firmę to jego ubezpieczenie, przeglądy i naprawy, które prędzej czy później staną się koniecznością. Kolejne obciążenie dla firmowego budżetu stanowią wydatki na paliwo, chociaż je akurat ponosimy wyłącznie, gdy auto jest eksploatowane. To dobra wskazówka dla przedsiębiorców, którzy z zakupionego samochodu dla firmy korzystają mniej regularnie.

Car sharing – samochody dla firm na elastycznych warunkach

Od niedawna działający w Warszawie car sharing to optymalne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym samochody dla firm są potrzebne sporadycznie. Korzystając z tego rozwiązania ponosimy koszty eksploatacji auta tylko w momencie, gdy jest używane, a opłata naliczana jest co do minuty lub na podstawie jednego z wygodnych pakietów w przypadku używania samochodu przez kilka godzin lub cały dzień.

Auto można zarezerwować w wygodny sposób, w dowolnym momencie i odebrać w jednej z licznych baz na terenie Warszawy. System jest samoobsługowy a samochód otwiera się za pomocą smartfona. Dzięki temu przedsiębiorca lub pracownik firmy płaci za auto wyłącznie, gdy z niego korzysta, a dodatkowym bonusem jest darmowe parkowanie w centrum Warszawy. To doskonały sposób na optymalizację kosztów w firmach, które z auta korzystają nieregularnie.

 

Najwygodniejsze auta na minuty