Car-sharing, czyli usługa wynajmu samochodu na krótki czas, cieszy się sporym zainteresowaniem na zachodzie. Nie ma w tym nic dziwnego – wszak kupno własnego samochodu wiąże się z dużymi wydatkami. Ubezpieczenie, koszty paliwa, ewentualne naprawy… Ale cóż, wygoda nie ma ceny!

Jak korzystać z samochodu na godziny?

Korzystanie z usługi wynajmu samochodu nie jest trudne. Wystarczy ściągnąć specjalną aplikację, odnaleźć przez nią wolne auto, wsiąść, pojechać, a następnie pozostawić w wyznaczonym obszarze. Użytkownik nie musi martwić się o tankowanie, wizytę w myjni czy też oczekiwanie na pracownika obsługi, który odbierze samochód na godziny. Wszystko odbywa się w trybie on-line, a płatność realizowana jest przy pomocy karty kredytowej.

Korzystanie z auta w systemie car-sharing jest w dużej mierze oparte na serwisach społecznościowych, zaś „pracownikami” są ich użytkownicy, którzy oceniają sposób korzystania z samochodu przez poprzednika.

Jak to wygląda na Zachodzie i w Azji?

W Europie i Stanach Zjednoczonych działa obecnie kilka systemów wynajmu aut, z których najpopularniejszymi są Car2go oraz Zipcar. Zważywszy na nowatorski charakter przedsięwzięcia producenci samochodów chętnie współpracują z operatorami, upatrując w tym możliwość wypromowania swoich pojazdów. O ile Car2go jest niemal zupełnie zorientowany na użytkowanie mikro-pojazdów (Smartów), o tyle we flocie Zipcar znajdziemy pojazdy wielu marek, o różnej wielkości.

Niektóre europejskie miasta podejmują współpracę z koncernami azjatyckimi. W Grenoble funkcjonuje system One Mile Mobility będący europejskim odpowiednikiem japońskiego Ha:Mo. Celem projektu jest dostarczenie mieszkańcom ekologicznych rozwiązań drogowych – niskoemisyjnego transportu miejskiego. Pierwszym filarem systemu jest Ha:Mo Navi odpowiedzialny za dostęp do środków komunikacji z uwzględnieniem preferencji użytkowników. Drugi filar stanowi Ha:Mo Ride, czyli sieć komunikacyjna scalająca pojazdy komunikacji zbiorowej i dalekobieżnej z systemem wynajmu pojazdów elektrycznych na godziny. Przejechawszy określoną trasę, pasażerowie mogą przenieść do pojazdu elektrycznego i dotrzeć nim w wybrane miejsce. Co ciekawe, elektryczne pojazdy nie wyglądają jak normalne samochody – to lekkie i zwrotne trójkołowce, którymi można dostać się praktycznie wszędzie.

Samochód na godziny – rozwiązanie przyszłości

Nie ulega wątpliwości, że samochód na godziny to rozwiązanie, które sprawdzi się w dużych miastach. Pomimo dobrze zorganizowanego transportu zbiorowego wiele osób wciąż narzeka na korki i brak możliwości szybkiego przemieszczenia się do punktu docelowego. System wynajmu auta miejskiego przynajmniej po trosze rozwiąże problemy osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego samochodu bądź nie mają chęci na poruszanie się prywatnym autem w godzinach szczytu. Trudno jednak uwierzyć, że samochód na godziny może kiedykolwiek wyprzeć komunikację miejską.

 

Najwygodniejsze auta na minuty