Od kiedy za sprawą 4Mobility w Warszawie możliwe jest wynajęcie samochodu na minuty, na niemal takiej samej zasadzie jak korzystanie z rowerów miejskich, wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy korzystanie z nowej usługi jest korzystniejsze od leasingu auta? Całkiem słusznie – wynajem krótkoterminowy jest niezwykle elastyczną formą korzystania z auta, w której nie płacimy za paliwo i oszczędzamy dodatkowo na kilka innych sposobów. Leasing auta również ma wiele interesujących zalet, jednak nie dla wszystkich jest opłacalny. Dziś dokonamy porównania obu modeli.

Leasing samochodowy – zalety i koszty

Dla niejednego przedsiębiorcy, przedstawiciela wolnych zawodów lub osoby pracującej na zasadzie samozatrudnienia wzięcie auta w leasing jest rozwiązaniem korzystniejszym, niż jego zakup finansowany gotówką lub kredytem. Leasingobiorcy zwracają uwagę przede wszystkim na korzyści podatkowe. Całość rat w przypadku leasingu operacyjnego zalicza się do kosztów uzyskania przychodu, co pozwala osiągnąć niższe podatki, jednak przedmiotu leasingu nie można amortyzować.

Warto jednak nadmienić, że choć łatwiej dostępny, leasing jest zwykle rozwiązaniem droższym od kredytu. Skupmy się jednak na porównaniu leasingu i wynajmu auta. Leasingobiorca ponosi stałe koszty niezależnie od tego, jak często korzysta z samochodu. Nawet gdy auto stoi zazwyczaj w garażu, wciąż należy spłacać kolejne raty leasingu, opłacać składki ubezpieczeniowe, a także dokonywać przeglądów i serwisować pojazd. Gdy już go używamy, potężnym kosztem są stale rosnące ceny paliwa. Z tego względu decyzja o wzięciu auta w leasing powinna zostać dobrze przemyślana nim zostanie podjęta.

Wynajęcie samochodu na godziny – zalety i koszty

Wynajęcie auta na godziny to z kolei rozwiązanie dedykowane osobom, które cenią sobie elastyczność i nie lubią ponosić niepotrzebnych kosztów. Za korzystanie z car sharingu płacimy wyłącznie, gdy z niego korzystamy, nie martwiąc się przy tym o koszty paliwa i eksploatacji auta. To bardzo wygodne rozwiązane dla każdego, kto nie jeździ autem regularnie, ale pragnie komfortowo poruszać się po mieście, gdy ma do załatwienia kilka spraw. Przy okazji, dodatkowym bonusem jest możliwość bezpłatnego parkowania w obszernej strefie centrum Warszawy.

Car sharing również wiąże się z korzyściami podatkowymi. Firmy mogą rozliczać się z operatorem na zasadzie comiesięcznej faktury, która oczywiście wliczy się do kosztów uzyskania przychodu. Wynajęcie samochodu na zasadzie car sharingu pozwala również wybrać odpowiadający nam model auta. Gdy chcemy sprawnie poruszać się w miejskich korkach, lepiej sprawdzi się pojazd kompaktowy. W innych okolicznościach możemy wybrać wygodne auto klasy premium. Jasne zasady płatności, wygoda i elastyczność zdecydowanie przemawiają za wynajęciem samochodu na minuty.

Co wybrać? Leasing czy wynajęcie samochodu?

Odpowiedź na pytanie, czy wynajęcie auta na zasadzie car sharingu jest bardziej opłacalne niż leasing nie jest oczywista, ponieważ każdy ma nieco inne potrzeby oraz inną częstotliwość korzystania z pojazdu. Każdemu, kto nie robi tego regularne i nie chce generować zbędnych kosztów zdecydowanie bardziej opłaci się jednak car sharing.

 

Najwygodniejsze auta na minuty