Projekt  powstał w wyniku współpracy 4Mobility z Volkswagen Samochody Dostawcze oraz ProShare, przy wsparciu Volkswagen Financial Services. Usługa „Carsharing XL” ruszyła w sierpniu 2019 roku, w ramach projektu na ulicach Warszawy i Poznania pojawiły się Volkswageny Caddy Maxi, Transporter i Crafter.  4Mobility oferowało swoim użytkownikom krótkoterminowy najem 30 samochodów dostawczych marki Volkswagen. Usługa ta umożliwiła klientom łatwy dostęp do samochodu dostawczego w celu m.in. przewiezienia towarów wielkogabarytowych, zakupów czy przeprowadzki.

Pilotaż dał możliwość wypracowania najlepszego modelu biznesowego dla wynajmu samochodów dostawczych na minuty. Zostały wyciągnięte wnioski o preferencjach klientów i potencjale takiego wynajmu w Polsce. Głównymi założeniami pilotażu było wypracowanie w oparciu o zebrane wnioski najlepszego modelu biznesowego oraz na weryfikacji potencjału carsharingu aut dostawczych w Polsce.

W usłudze dostępnych było 30 samochodów dostawczych marki Volkswagen – po 15 w Warszawie i w Poznaniu. Przez 9 miesięcy wynajmowane one były w sumie przez 9720 godzin ( 583 200 minut). Łącznie pojazdy te przejechały 100 000 km – to jakby 2,5 razy okrążyły kulę ziemską. Aplikacja 4Mobility daje możliwość wynajmowania auta na minuty, jednak najdłuższa rezerwacja trwała aż 13 dni. Najczęściej wypożyczanym samochodem dostawczym był Volkswagen Caddy Maxi, a najwięcej kilometrów przejechanych w ramach jednej rezerwacji to 963.

”Cieszy nas to, że jako jedni pierwszych w Polsce mieliśmy okazję zaoferować naszym użytkownikom wynajem samochodów dostawczych i osobowych w ramach jednej aplikacji” – mówi Paweł Błaszczak, prezes 4Mobility. „Projekt „Carsharing XL” pozwolił nam bliżej poznać zwyczaje i potrzeby klientów indywidualnych i biznesowych. Odkryliśmy duże zainteresowanie samochodami dostawczymi wśród klientów korzystających na co dzień z aut osobowych, którzy bardzo cenią sobie możliwość szybkiej rezerwacji większego auta w razie potrzeby. Podobnie klienci biznesowi, dla których dostęp do samochodów dostawczych, jak i osobowych w zależności od aktualnych potrzeb jest równie ważny.”

Najwygodniejsze auta na minuty